Lubaczów
szukaj
Niedziela, 5 lipca 2020r.
Wiadomości

Miasto

Urząd

Informacja publiczna

Instytucje

Organizacje

Kultura, Oświata, Sport

x
Aktualności drukuj
Dni Papieskie w Lubaczowie
04-06-2014 13:54

W miniony poniedziałek i wtorek (02-03.06) w Lubaczowie obchodziliśmy Dni Papieskie. Z dumą można powiedzieć, że stały się one tradycją wpisaną w życie kulturalne naszego miasta. W tym roku przypada 23. rocznica wizyty Ojca Świętego w Lubaczowie. Dla mieszkańców jest to czas szczególny, gdyż po raz pierwszy możemy uczcić pamięć Świętego Jana Pawła II.

Obchody Dni Papieskich w Lubaczowie rozpoczęły się 2 czerwca Mszą Świętą dziękczynną pod przewodnictwem ks. bp. Mariana Rojka w Kościele pw. św. Karola Boromeusza. Później uroczyście złożono kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Następnie na Rynku w Lubaczowie odbył się koncert „Santo Subito”. Z kolei 3 czerwca przy obelisku obok Stadionu Miejskiego dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 2 i młodzież z Publicznego Gimnazjum Nr 2 przedstawiły montaż słowno-muzyczny. Odmówiona została również modlitwa za kanonizację Jana Pawła II, po czym w niebo zostały symbolicznie wypuszczone gołębie. Dni Papieskie w Lubaczowie zakończyły się wieczorną Mszą Świętą dziękczynną w Kościele św. Stanisława BM.

Jan Paweł II był papieżem - pielgrzymem, w podróżach nie omijał Polski. W czasie prawie 26-letniego pontyfikatu odwiedził swoją ojczyznę dziewięć razy. Podczas czwartej pielgrzymki do rodzinnego kraju odwiedził Lubaczów. Wizyta ta miała swój doniosły tytuł „Dekalog”. Do Lubaczowa Ojciec Święty przybył 2 czerwca 1991 r. w godzinach wieczornych. Pierwsze kroki skierował do lubaczowskiej prokatedry na modlitwę przed kopią cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej. Podczas swojej wizyty przypomniał wielkie tradycje Kościoła na naszych terenach. Wspomniał także postać świętej pamięci kardynała Władysława Rubina, którego ciało spoczywa w krypcie prokatedry lubaczowskiej.

3 czerwca Ojciec Święty odprawił Mszę św. na stadionie w Lubaczowie, w której uczestniczyło ok. 200 tys. wiernych, w tym prawie 15 tys. wiernych obrządku rzymskokatolickiego i 7 tys. greckokatolickiego z Ukrainy. W homilii Jan Paweł II nawiązał do trzeciego przykazania bożego „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”, mówił o macierzyńskiej opiece Najświętszej Maryi Panny nad narodem polskim. Apelował o zachowywanie w życiu podstawowej hierarchii wartości, to znaczy: „być” przed „mieć” i kierowanie się solidarnością. Na zakończenie swojej wizyty w Lubaczowie Jan Paweł II pozdrowił wiernych słowami: Zanim odejdę z tego miejsca, do którego codziennie pielgrzymuję w modlitwie, zanim odejdę w dalszą pielgrzymkę po Polsce, pozwólcie, że raz jeszcze pozdrowię was wszystkich tutaj zgromadzonych, was wszystkich z tego skrawka dawnej archidiecezji lwowskiej.

W naszym mieście znajduje się wiele pamiątek związanych z pielgrzymką Ojca Świętego do Lubaczowa. W 8. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Lubaczowie, bp Mariusz Leszczyński poświęcił kościół pw. św. Karola Boromeusza - wotum dziękczynne, a w 14. rocznicę, 2 czerwca 2005 r., na stadionie w pobliżu miejsca celebry papieskiej - krzyż na cześć pontyfikatu Ojca Świętego. Podniosła uroczystość „papieska” w Lubaczowie miała miejsce również w 15-lecie wizyty Jana Pawła II, 2 czerwca 2006 r., kiedy to metropolita lwowski kard. Marian Jaworski, w asyście biskupa zamojsko-lubaczowskiego Jana Śrutwy i biskupa pomocniczego ze Lwowa Mariana Buczka, poświęcił przed kościołem pw. św. Karola Boromeusza pomnik ku czci sługi Bożego Jana Pawła II. Dodajmy, że pamiątki o Ojcu Świętym znajdują się także w Muzeum Kresów, zaś w lokalnych bibliotekach i księgarniach dostępna jest publikacja pt. „W drodze na Kresy. 20. rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Lubaczowie” wydana w 2011 r.
wstecz


Informacje wprowadził: , 2014-06-04
Ostatnia modyfikacja: , 2014-06-04


Powszechny Spis Rolny 2020
InspireHub - GIAP

Geoserwis Mapy


NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95
 

Hydrofornia

  +48 16 632 16 70
 
Oczyszczalnia Ścieków
+48 16 632 26 21
 
Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2017 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra