Lubaczów
szukaj
Wtorek, 18 stycznia 2022r.

Invest in Lubaczow


Wiadomości

Miasto

Urząd

Instytucje

Kultura, Oświata, Sport

Ochrona Środowiska

Dostępność

x
Widok odrestaurowanej mogiły na Niwkach w Lubaczowie

Remont muru cmentarza żydowskiego w Lubaczowie
Aktualności drukuj
Tydzień Edukacji Globalnej 2015 już za nami
24-11-2015 09:46


Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa akcja, której celem jest zwrócenie uwagi europejskich społeczeństw, a zwłaszcza młodych ludzi, na globalne sprawy, wyzwania i problemy. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Urzeczywistnianie równości” i zachęca do wyboru zrównoważonego stylu życia. Organizatorzy namawiają do przyjrzenia się problematyce zrównoważonej i odpowiedzialnej konsumpcji oraz dbałości o środowisko naturalne, a także własnym, codziennym nawykom i decyzjom związanym z tymi obszarami.


W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie globalne problemy omawiano ukazując nierówny dostęp do wody pitnej i wskazując na konieczność jej oszczędzania. Podczas zajęć edukacyjnych punktem wyjścia do ukazania tej problematyki było omówienie skutków suszy jaka wystąpiła w tym roku na naszym terenie. Następnie zostały przeprowadzone zajęcia ukazujące wodę jako dobro naturalne, którego nie da się wyprodukować i którym trzeba gospodarować w sposób odpowiedzialny.

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, że na Ziemi tylko 3% całkowitej objętości wody to woda słodka, z czego większość zmagazynowana jest w lodach i lodowcach oraz pod ziemią. Wody powierzchniowe, które stanowią podstawowe źródło wody pitnej dla ludzi, wynoszą ok. 0,007% całkowitych zasobów wodnych Ziemi (prawie połowa tych zasobów zmagazynowana jest w Bajkale i Wielkich jeziorach Ameryki Pin.). Zasoby wodne na świecie są nierówno rozmieszczone, jest ich coraz mniej, a ich jakość z roku na rok się pogarsza. Obecnie ok. mld. ludzi nie ma dostępu do czystej wody. W Polsce mamy stosunkowo mały zasób wód (1500 m3/rok/mieszkańca), zatem wkrótce możemy mieć problem z dostępem do wody pitnej jeśli nadal nie będziemy nią odpowiedzialnie gospodarować.

Zaprezentowano także dane statystyczne ukazujące zużywanie wody przez przeciętnego Europejczyka. Najwięcej wody przeznaczamy do kąpieli (37%), następnie do korzystania z toalety (21%), prania (17%), codziennej toalety osobistej (7%), zmywania naczyń (5%), sprzątania (5%), do picia i gotowania wykorzystujemy zaledwie 3% całkowitej ilości zużywanej przez nas wody. W krajach globalnego Południa, gdzie zużycie wody przypadające na jednego mieszkańca jest znacznie mniejsze, wodę wykorzystuje się głównie do picia i gotowania.


Uczniowie wspólnie zastanawiali się jak oszczędzać wodę i rysowali plakaty promujące jej oszczędzanie i odpowiedzialne nią gospodarowanie. Wprawdzie TEG już za nami, jednak do 30 listopada w MBP można oglądać wystawę plakatów rysowanych przez uczestników projektu oraz ekspozycje książek poruszających tematykę globalnych problemów.MBP w Lubaczowie Tydzień Edukacji Globalnej realizuje w ramach projektu „Globalnie-Lokalnie-Aktywnie. Wsparcie rozwoju pozaformalnej edukacji globalnej w bibliotekach publicznych”, który jest organizowany przez Fundację Kultury Chrześcijańskiej Znak i współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2015 r.


źródło: Miejska Biblioteka Publiczna
Małgorzata Hojdak

wstecz


Informacje wprowadził: , 2015-11-24
Ostatnia modyfikacja: , 2015-11-24
InspireHub - GIAP

NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95

Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
+48 16 632 80 19
+48 606 369 234
realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2020 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra