Lubaczów
szukaj
Niedziela, 27 maja 2018r.

LS

Wiadomości

Miasto

Urząd

Informacja publiczna

Instytucje

Kultura, Oświata, Sport

x

Organizacje

Ochrona Danych Osobowych

Aktualności drukuj
Po raz ósmy samorządowcy zawierzyli „Małe Ojczyzny” Matce Bożej Łaskawej
08-05-2017 15:03

7 maja w naszym mieście, podczas papieskiego Odpust Maryjnego w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej odbyła się ósma pielgrzymka przedstawicieli władz samorządowych z województwa podkarpackiego i lubelskiego.

Lubaczów jest miastem, które Matka Boża obrała sobie za miejsce odbierania czci. Kopia obrazu Pani Łaskawej umieszczona w Sanktuarium jest ważna dla pielgrzymów z różnych stron świata. To przed tym wizerunkiem w 1656 roku król Jan Kazimierz składał śluby lwowskie, ogłaszając Maryję Królową Polski i powierzając Jej sprawy ojczyzny. Podczas swojej pielgrzymki do Polski, w 1991 r. papież Jan Paweł II przed obrazem spędził dłuższą chwilę na modlitwie. Inicjatywa zawierzenia spraw publicznych opiece Pani Łaskawej zrodziła się w 2009 roku, kiedy papież Benedykt XVI nadał specjalnym dekretem przywilej odpustu dla tych, którzy 7 maja każdego roku będą przybywać do Matki Bożej Łaskawej do Lubaczowa.

Tegorocznej uroczystej Mszy Świętej przewodniczył J.E. ks. Biskup Jan Sobiło, Biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie. W czasie kazania podkreślił, że Polska może być przykładem państwa katolickiego. Zauważył, że w czasach kryzysu i zamętu, jaki dotyka cały świat, potrzebujemy pomocy Maryi, która nieustannie oręduje za nami u Boga.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, Wicewojewoda Podkarpacki Piotr Pilch, posłowie, służby mundurowe, starostowie, wójtowie i burmistrzowie z Podkarpacia i Lubelszczyzny.

Akt Zawierzenia "Małych Ojczyzn" Matce Bożej Łaskawej Lwowskiej wypowiedzieli Maria Kurowska i Piotr Pilch w asyście Burmistrza Krzysztofa Szpyta, Starosty Józefa Michalika i Wójta Wiesława Kapla - Przychodzimy do Ciebie z naszymi troskami i obawami, abyś Ty, Przenajświętsza Panno i Najdroższa Matko dała pocieszenie, siłę i odwagę do dalszej pracy na rzecz dobra publicznego. Dziś w murach tej wspaniałej świątyni pragniemy Ci podziękować za opiekę i łaski, jakimi na co dzień nas obdarzasz. Pełni wiary i nadziei stajemy przed Tobą prosząc, byś była ostoją w trudnych chwilach naszego życia osobistego, rodzinnego i samorządowego. Zawierzamy Ci naszą „Małą Ojczyznę”, wioski, gminy, miasta, powiaty, województwa i wszystkich, którzy sprawują władzę, pracują w urzędach i jednostkach samorządowych.

Po Mszy Świętej, w Konkatedrze odbyło się uroczyste odsłonięcie popiersia św. Brata Alberta oraz otwarcie wystawy pt. „Ślady Świętego. Związki św. Brata Alberta z Ziemią Lubaczowską na Podkarpaciu” przygotowaną przez Muzeum Kresów w Lubaczowie. Następnie samorządowcy udali się do pustelni św. Brata Alberta znajdującej się na terenie gminy Horyniec-Zdrój.

Galeria


wstecz


Informacje wprowadził: , 2017-05-08
Ostatnia modyfikacja: , 2017-05-08


KALENDARZ

25-27
MAJ

Festiwal Questingu

27
MAJ

XIII Wojewódzka
Majówka Pszczelarska

28
MAJ

IV Lubaczowska Przedszkoliada Piłkarska

9
CZE

MOTOSERCE

15
CZE

„Leśne Potyczki”
etap II

16
CZE

III Lubaczowska Piątka
II Dziesiątka
Marsz Nordic Walking

16
CZE

Koncert
Michał SzpakInspireHub - GIAP

Geoserwis Mapy


NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95
 

Hydrofornia

  +48 16 632 16 70
 
Oczyszczalnia Ścieków
+48 16 632 26 21
 
Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2017 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra
[Zamknij]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.