Lubaczów
szukaj
Poniedziałek, 25 czerwca 2018r.

LS

Wiadomości

Miasto

Urząd

Informacja publiczna

Instytucje

Kultura, Oświata, Sport

x

Organizacje

Ochrona Danych Osobowych

Aktualności drukuj
Relacja z polsko-ukraińskiej wymiany młodzieży
06-09-2017 14:56

Wraz z końcem sierpnia zakończyła się również polsko-ukraińska wymiana młodzieży pn. „Poczuj smak wielokulturowości”, która dofinansowana została ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej. Młodzi ludzie przez tydzień odkrywali różnice i podobieństwa między kulturą, tradycją oraz kuchnią swoich krajów, a także zwiedzali miejsca zamieszkiwane niegdyś przez przedstawicieli różnych narodowości i religii.

Głównym celem projektu było wzmocnienie współpracy między Polską i Ukrainą, odkrywanie wspólnych korzeni oraz przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów związanych z postrzeganiem wspólnej historii. Tematem głównym wymiany była różnorodność i wielokulturowość – ta współczesna, codzienna oraz ta dawna, już zapomniana, po której zostały jedynie pamięć i opuszczone zabudowania. Podczas trwania wymiany młodzież wzięła udział w warsztatach zwiększających kompetencje potrzebne do pracy w grupie oraz rozwijające ich kreatywność i pasje.
Podczas warsztatów „Było sobie pogranicze – w poszukiwaniu wielokulturowości” uczestnicy projektu skupili się na dwóch aspektach wielokulturowości: różnorodności – rozumianej jako uczenie się o innych kulturach i religiach, ale też pokazywanie kultury własnej oraz równości – rozumianej jako przeciwdziałanie stereotypom, uprzedzeniom, mowie nienawiści, dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne, narodowe, wyznanie. Warsztaty te były z jednej strony odkrywaniem naszych korzeni, przywracaniem pamięci o wielokulturowości naszego regionu, jego różnorodności i bogactwie, a z drugiej spojrzeniem na to jakie czynniki determinują nasze myślenie o ludziach, kulturze i tradycji innych krajów.

Młodzi ludzie nie tylko w teorii, ale i w praktyce mieli możliwość poznania kultury naszych sąsiadów. Podczas warsztatów artystycznych uczestnicy wymiany pod okiem doświadczonych instruktorów z Polski i Ukrainy uczyli się kroków krakowiaka oraz polki jaworowskiej, tworzyli prace plastyczne inspirowane tematem różnorodności i wielokulturowości oraz uczyli się wspólnie śpiewać polskie i ukraińskie piosenki.

Zwieńczeniem projektu był „Piknik wielokulturowy” przygotowany z myślą o mieszkańcach Lubaczowa. Podczas niego uczestnicy projektu zaprezentowali efekty swojej pracy – zaśpiewali wspólnie przygotowane piosenki w języku polskim i ukraińskim oraz zatańczyli polkę jaworowską, której uczyli się pod okiem instruktora z Ukrainy. Ponadto podczas Pikniku można było obejrzeć prace uczestników projektu przygotowane podczas warsztatów z rysunku. Część z nich została powielona i w formie pocztówek rozdana mieszkańcom Lubaczowa.  Dodatkową atrakcją był występ zespołu Tadirindum oraz degustacja przygotowanego poczęstunku.

Dzięki udziałowi w projekcie młodzi ludzie, którzy na co dzień mieszkają oraz uczą się w różnych miastach i krajach mieli możliwość przez kilka dni pobyć ze sobą  razem,  porozmawiać, otworzyć na siebie i zaprzyjaźnić. Ponadto uczestnicy projektu zwiększyli swoje umiejętności muzyczne, taneczne, plastyczne, które będą mogli wykorzystać również po zakończeniu projektu.

Małgorzata Richterfot. Under The Mask Studio
wstecz


Informacje wprowadził: , 2017-09-06
Ostatnia modyfikacja: , 2017-11-15


KALENDARZ

28
CZE

51. zwyczajna sesja
Rady Miejskiej

29
CZE

Uroczystość Świętego
Piotra i PawłaInspireHub - GIAP

Geoserwis Mapy


NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95
 

Hydrofornia

  +48 16 632 16 70
 
Oczyszczalnia Ścieków
+48 16 632 26 21
 
Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2017 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra