Lubaczów
szukaj
Środa, 24 października 2018r.

LS

Wiadomości

Miasto

Urząd

Informacja publiczna

Instytucje

Kultura, Oświata, Sport

x

Organizacje

Ochrona Danych Osobowych

Aktualności drukuj
Pokazali, że Lubaczów to stacja „Niepodległa” z sercem
17-11-2017 14:03

Z okazji Święta Niepodległości Miejska Biblioteka Publiczna od 9 do 11 listopada zapraszała na trzy działania związane z tematyką wolności Polski i wydarzeń sprzed 99 lat.

W czwartek, 9 listopada w bibliotece odbył się wieczór poezji lokalnych poetów „Tu jest moja Ojczyzna…”. Podczas wieczoru swoje wiersze, popularyzujące symbole państwowe, opowiadające o wojnie, walce o Niepodległość oraz o tęsknocie i miłości do Ojczyzny, prezentowali Barbara Mazurkiewicz, Józef Furgała, Józefa Kornaga i Maria Grądzka-Kuczek. Uzupełnieniem wieczoru poezji była oprawa artystyczna w wykonaniu Andrzeja Kindrata oraz Martyny Czerniak, Wiktorii Nicpoń, Mileny Wach i Dagmary Gryniewicz. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy tomik poezji przygotowany przez bibliotekarzy z wierszami lokalnych poetów.

W piątek, 10 listopada odbyło się spotkanie przygotowane przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie „Drogi do niepodległości”. Młodzież przypomniała osoby, które wpłynęły na losy Polski i przyczyniły się do odzyskania wolności. Podkreślano szczególną rolę marszałka Józefa Piłsudskiego. Poszczególne fragmenty narracji dotyczące wydarzeń 1918 r. wzbogacone były fragmentami wierszy i pieśniami patriotycznymi oraz przemówieniami Józefa Piłsudskiego do I Kompanii Kadrowej. Całość uzupełniała prezentacja multimedialna. Uczestnicy spotkania mogli również przetestować swoją wiedzę rozwiązując test internetowy.

Tego dnia, po południu w bibliotece odbyła się także sesja popularno-naukowa „Polaków drogi do niepodległości” z udziałem lokalnych historyków i gości spoza Lubaczowa. Jako pierwszy głos zabrał Jan Bańbor, historyk, autor wielu publikacji, który mówił o Obronie Lwowa w listopadzie 1918 r. i o udziale lubaczowian w tych wydarzeniach – (m.in.Oskara Frisera). Następnie wystąpił dr Zygmunt Kubrak, historyk, nauczyciel, muzealnik, Miłośnik Ziemi Lubaczowskiej, który wygłosił referat pt. „Udział mieszkańców powiatu lubaczowskiego w wojnie polsko – sowieckiej w latach 1919-1920 oraz rola Stanisława Dąbka w tych wydarzeniach”. Zaprezentował bohaterską postawę Dąbka w trakcie pierwszej wojny światowej. Kolejnym prelegentem był Hubert Kuberski doktorant Instytutu Studiów Politycznych PAN. W swoim referacie omówił wpływ Józefa Piłsudskiego na odzyskanie niepodległości, jego udział w walkach o niepodległość, zabiegi polityczne na arenie międzynarodowej, trud konstruowania pierwszego rządu polegający na scaleniu trzech największych ośrodków ówczesnej władzy. Sesję zakończyło wystąpienie Grzegorza Łubczyka, byłego ambasadora RP na Węgrzech, który mówiąc o przyjaźni polsko-węgierskiej przybliżył rolę i pomoc Węgrów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., a zwłaszcza ich udział w Legionach Polskich.

Z kolei w sobotę, 11 listopada, pracownicy biblioteki w hali sportowej MOSiR, przy „Dwójce” przygotowali Lubaczowską Strefę Niepodległości - miejsce, w którym najmłodsi mogli zgłębiać wiedzę na temat wydarzeń, które miały miejsce 99 lat temu. Dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym  „Malujemy Niepodległość”. Z kolorowych prac, na lubaczowskim Rynku  została utworzona wystawa przedstawiająca Niepodległość widzianą oczami dzieci. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych były malowanie twarzy, dmuchańce, fotobudka, strefa czytania,

Na mieszkańców naszego miasta czekały miejsca, pracy twórczej. Można było własnoręcznie zrobić kotylion, zaprojektować i namalować niepodległościową koszulę. Rodzice i dziadkowie mogli spróbować swoich sił w szyciu na maszynie. Uszyli nie jedną, jak zakładano, ale dwie flagi o rozmiarach 1,5m x 4m i 1m x 3m, które zostały przekazane Prezesowi Stowarzyszenia Narodowo-Patriotycznego „Rota” do dekoracji sceny Narodowego Polskiego Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie”.

Działania realizowane były w ramach projektu „Lubaczów stacja „Niepodległość” z sercem” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Galerie zdjęć przygotowane przez MBP


wstecz


Informacje wprowadził: , 2017-11-17
Ostatnia modyfikacja: , 2017-11-17


KALENDARZ

25
PAŹ

Kuchnia Społeczna
- Dni Seniora 2018

26
PAŹ

III Festiwal Lubaczowskiej Jesieni Poetyckiej

26-28
PAŹ

Zgrupowanie Poland
Full Contact Team
InspireHub - GIAP

Geoserwis Mapy


NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95
 

Hydrofornia

  +48 16 632 16 70
 
Oczyszczalnia Ścieków
+48 16 632 26 21
 
Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2017 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra