Lubaczów
szukaj
Czwartek, 21 lutego 2019r.
Wiadomości

Miasto

Urząd

Informacja publiczna

Instytucje

Organizacje

Kultura, Oświata, Sport

x

Ochrona Danych Osobowych

Aktualności drukuj
X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Lubaczowie
26-01-2018 13:54

Miejska Biblioteka Publiczna przyłączyła się do organizacji X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Z tej okazji 25 stycznia zorganizowano spotkania ze świadkami historii.

W Bibliotece po raz kolejny gościła Lucia Retman, Żydówka ocalona przez rodzinę Pomorskich z Lubaczowa. Dzieciństwo spędziła w Leżajsku. Holokaust udało się jej przeżyć dzięki mieszkance naszego miasta – Zofii Pomorskiej, która ukryła ją w swoim domu, a potem pomogła wyjechać do Berlina dając metrykę chrztu na nazwisko Janina Kogut. Teraz Lucia daje świadectwo tamtym dniom – napisała książkę pt. „Perły albo życie”, w której zawarła swoje wspomnienia.

Podczas spotkania Karol Kunz podzielił się z młodzieżą swoją wiedzą dotyczącą oleszyckich Żydów. Bibliotece przekazał kopie posiadanych przez siebie pamiątek: angielskojęzyczny list od Bianki Klahr, kserokopie dawnych map, na których zaznaczono żydowskie zabudowania w Oleszycach (w tym jedną narysowaną odręcznie), fragment wywiadu z Łoren Galler-Rabinowitz – mistrzynią olimpijską w jeździe figurowej na lodzie, której babcia – Eva Galler pochodziła z Oleszyc, a także fragment mailowej korespondencji z Robinsonem Platerem na temat Żydów mieszkających w Oleszycach.

Pod koniec spotkania wyświetlono film pt. „Różne oblicza lokalnego patriotyzmu” autorstwa Gabrieli Meder i Aleksandry Mudry, który wpłynął na konkurs „Wiem wszystko o mojej miejscowości” w 2012 r. Film przybliża postacie Evy Galler, jej męża Henryka Gallera, Bianki Klahr, Anny Bleiberg i polskiej rodziny Purów.

Po spotkaniu goście udali się na Plebańskie Pole pod Dachnowem, by upamiętnić pamięć pomordowanych tam Żydów.

Po południu w bibliotece krótką historię lubaczowskich Żydów przedstawił Darek Sałek z Muzeum Kresów. Następnie odbyło się kolejne spotkanie. Swoją historię opowiedział Simon Lavee, potomek polskich Żydów, który poszukując swoich korzeni dotarł do Lubaczowa. W 2009 roku zrodził się pomysł napisania książki o ojcu, o rodzinie i o lubaczowskich Żydach. Wtedy to, po raz pierwszy Simon przyjechał do Lubaczowa i dowiedział się o tragicznych losach swoich bliskich. W trakcie II wojny światowej jego ojciec Edmund Łukawiecki uznał, że jedyną szansą na ocalenie jest zaciągnięcie się do partyzantki. Tak też zrobił. Opiekę nad jego rodziną i innymi lubaczowskimi Żydami sprawował w tym czasie Józef Kulpa, który ze starszymi Łukawieckimi wcześniej służył w Legionach. Dziadkowie Simona nie przeżyli wojny. Edmund w 1946 roku musiał wraz z żoną uciekać z Polski do Izraela. Wojenne losy Edmunda – ojca Simona Lavee zostały spisane w publikacji pt. „Oddział Niezwyciężonych. Drużyna żydowskich partyzantów Armii Krajowej pod dowództwem Edmunda Łukawieckiego w latach 1941-1944”.

Oficjalną część spotkania zakończył koncert melodii żydowskich przygotowany przez nauczycieli i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Lubaczowie. Pod koniec spotkania Simon Lavee Łukawiecki podpisywał książki i prowadził indywidualne rozmowy z osobami zainteresowanymi jego historią.

Tekst: lubaczow.pl, MBP Lubaczów
Fot.:
MBP Lubaczów
wstecz


Informacje wprowadził: , 2018-01-26
Ostatnia modyfikacja: , 2018-01-31
KALENDARZ

11-23

LUTEGO
Ferie zimowe
z MDK

11-23

LUTEGO
Sportowe Ferie
z MOSiR

21
LUTEGO

V zwyczajna sesja
Rady Miejskiej

22
LUTEGO

Promocja książki „Dzieje lasów lubaczowskich”

24
LUTEGO

Koncert Galowy
„Kresy" i Przyjaciele”

26
LUTEGO

Mistrz Ortografii
Ziemi Lubaczowskiej

29
LUTEGO

Lubaczowskie Impresje Muzyczne

2
MARCA

Charytatywny Bal Karnawałowy

InspireHub - GIAP

Geoserwis Mapy


NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95
 

Hydrofornia

  +48 16 632 16 70
 
Oczyszczalnia Ścieków
+48 16 632 26 21
 
Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2017 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra