Lubaczów
szukaj
Poniedziałek, 19 listopada 2018r.

LS

Wiadomości

Miasto

Urząd

Informacja publiczna

Instytucje

Kultura, Oświata, Sport

x

Organizacje

Ochrona Danych Osobowych

Aktualności drukuj
X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Lubaczowie
26-01-2018 13:54

Miejska Biblioteka Publiczna przyłączyła się do organizacji X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Z tej okazji 25 stycznia zorganizowano spotkania ze świadkami historii.

W Bibliotece po raz kolejny gościła Lucia Retman, Żydówka ocalona przez rodzinę Pomorskich z Lubaczowa. Dzieciństwo spędziła w Leżajsku. Holokaust udało się jej przeżyć dzięki mieszkance naszego miasta – Zofii Pomorskiej, która ukryła ją w swoim domu, a potem pomogła wyjechać do Berlina dając metrykę chrztu na nazwisko Janina Kogut. Teraz Lucia daje świadectwo tamtym dniom – napisała książkę pt. „Perły albo życie”, w której zawarła swoje wspomnienia.

Podczas spotkania Karol Kunz podzielił się z młodzieżą swoją wiedzą dotyczącą oleszyckich Żydów. Bibliotece przekazał kopie posiadanych przez siebie pamiątek: angielskojęzyczny list od Bianki Klahr, kserokopie dawnych map, na których zaznaczono żydowskie zabudowania w Oleszycach (w tym jedną narysowaną odręcznie), fragment wywiadu z Łoren Galler-Rabinowitz – mistrzynią olimpijską w jeździe figurowej na lodzie, której babcia – Eva Galler pochodziła z Oleszyc, a także fragment mailowej korespondencji z Robinsonem Platerem na temat Żydów mieszkających w Oleszycach.

Pod koniec spotkania wyświetlono film pt. „Różne oblicza lokalnego patriotyzmu” autorstwa Gabrieli Meder i Aleksandry Mudry, który wpłynął na konkurs „Wiem wszystko o mojej miejscowości” w 2012 r. Film przybliża postacie Evy Galler, jej męża Henryka Gallera, Bianki Klahr, Anny Bleiberg i polskiej rodziny Purów.

Po spotkaniu goście udali się na Plebańskie Pole pod Dachnowem, by upamiętnić pamięć pomordowanych tam Żydów.

Po południu w bibliotece krótką historię lubaczowskich Żydów przedstawił Darek Sałek z Muzeum Kresów. Następnie odbyło się kolejne spotkanie. Swoją historię opowiedział Simon Lavee, potomek polskich Żydów, który poszukując swoich korzeni dotarł do Lubaczowa. W 2009 roku zrodził się pomysł napisania książki o ojcu, o rodzinie i o lubaczowskich Żydach. Wtedy to, po raz pierwszy Simon przyjechał do Lubaczowa i dowiedział się o tragicznych losach swoich bliskich. W trakcie II wojny światowej jego ojciec Edmund Łukawiecki uznał, że jedyną szansą na ocalenie jest zaciągnięcie się do partyzantki. Tak też zrobił. Opiekę nad jego rodziną i innymi lubaczowskimi Żydami sprawował w tym czasie Józef Kulpa, który ze starszymi Łukawieckimi wcześniej służył w Legionach. Dziadkowie Simona nie przeżyli wojny. Edmund w 1946 roku musiał wraz z żoną uciekać z Polski do Izraela. Wojenne losy Edmunda – ojca Simona Lavee zostały spisane w publikacji pt. „Oddział Niezwyciężonych. Drużyna żydowskich partyzantów Armii Krajowej pod dowództwem Edmunda Łukawieckiego w latach 1941-1944”.

Oficjalną część spotkania zakończył koncert melodii żydowskich przygotowany przez nauczycieli i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Lubaczowie. Pod koniec spotkania Simon Lavee Łukawiecki podpisywał książki i prowadził indywidualne rozmowy z osobami zainteresowanymi jego historią.

Tekst: lubaczow.pl, MBP Lubaczów
Fot.:
MBP Lubaczów
wstecz


Informacje wprowadził: , 2018-01-26
Ostatnia modyfikacja: , 2018-01-31


KALENDARZ

21
LISTOPADA

Spektakl
"Lubaczów moja mała ojczyzna"

23
LISTOPADA

Sesja Inauguracyjna
Rady Miejskiej
VIII kadencji

23
LISTOPADA

Festiwal
"Lubaczów Młodymi Niepodległy"

23
LISTOPADA

Dancing Międzypokoleniowy

25
LISTOPADA


III Liga Futsalu
InspireHub - GIAP

Geoserwis Mapy


NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95
 

Hydrofornia

  +48 16 632 16 70
 
Oczyszczalnia Ścieków
+48 16 632 26 21
 
Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2017 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra