Lubaczów
szukaj
Czwartek, 21 lutego 2019r.




Wiadomości

Miasto

Urząd

Informacja publiczna

Instytucje

Organizacje

Kultura, Oświata, Sport

x

Ochrona Danych Osobowych

Aktualności drukuj
Czy dworzec PKP odzyska dawny blask?
31-01-2018 09:31

Jakiś czas temu na stronie elubaczow.com pojawiła się informacja o zamiarze remontu naszego dworca przez PKP. Wiadomość tę podał wcześniej serwis www.transport-publiczny.pl.

W związku z tym, że dworzec jest na liście zabytków, PKP muszą wystarać się u Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wytyczne i zgodę na zakres prac remontowych. W minionym tygodniu z Panią Beatą Kot - Konserwatorem Wojewódzkim spotkał się Zastępca Burmistrza J. Zubrzycki, aby przekazać jej nasze oczekiwania co do tego remontu. Chcielibyśmy, aby budynkowi przywrócić historyczną, pierwotną formę i zrezygnować ze "stodołowatego" obecnego wyglądu, który dworzec otrzymał po I wojnie światowej. Mimo to, że zgodnie z informacją, PKP ogłosiły zapytanie ofertowe już we wrześniu, do Konserwatora jeszcze nic nie dotarło. Można powiedzieć, że zdążyliśmy z naszą interwencją. Czy Pani Konserwator przychyli się do naszych oczekiwań, pewności nie ma, ale jest nadzieja.
Chcąc wzmocnić nasz głos, Rada Miejska przyjęła na sesji 25 stycznia apel do Pani Konserwator. Podobne w treści wystąpienie ma przekazać Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej.

"Katalog zabytków nieruchomych Województwa Podkarpackiego" z roku 2011, wydany przez Urząd Marszałkowski, a opracowany przez zespół pod kierunkiem Grażyny Stojak (ówczesnego Konserwatora Wojewódzkiego) na str. 65, pod poz. 816 przedstawia taką treść:
"Zespół dworca kolejowego, ul. Kolejowa, z murowanymi budynkami dworca i wodociągowej wieży ciśnień, powstałymi ok. 1880 roku; A-359 z 09.11.1990".
Aktualny rejestr zabytków, widniejący na oficjalnej stronie www Podkarpackiego Konserwatora zawiera wpis:
"- dworzec kolejowy, 1880, nr rej.: A-359 z 9.11.1990
- wodociągowa wieża ciśnień, nr rej.: j.w.".

Nie ma więc wątpliwości, czy dworzec jest zabytkiem wpisanym do rejestru oraz czy PKP będą musiały uzgadniać zakres i kształt remontu z Konserwatorem. Dlatego ważne jest, aby Pani Konserwator została wsparta przez nas w rozmowach i ustaleniach z PKP.
Niedawno został wyremontowany dworzec w Łańcucie. Tchnięto w niego "nowoczesną" formę. Obawiamy się, że w przypadku naszego budynku PKP mogą mieć również zapędy do "nowoczesności". Jest jednak ważna różnica, dworzec w Łańcucie, choć stary, nie był wpisany do rejestru zabytków.

Rys historyczny dworca

W roku 1881 cesarz Austrii Franciszek Józef I wydał koncesję „na kolej żelazną miejscową z Jarosławia do Sokala”. Wraz z budową tej linii w Lubaczowie powstał w latach 1882-1884 dworzec kolejowy. Jego, dość skromna architektonicznie, bryła była typowym przykładem budowli kolejowych, powstających w II połowie XIX wieku na terenach zaboru austriackiego. Budynek dworca mieścił 2 kasy biletowe, oddzielne poczekalnie dla 2. i3. klasy oraz bufet. W takim stanie przetrwał do I wojny światowej.


Budynek ucierpiał mocno w czasie działań wojennych, został odbudowany ok. 1917 roku. Niestety, nie przywrócono mu pierwotnego wyglądu, w zamian za to przy jego odbudowie dość nieudolnie naśladowano modny w ówczesnym czasie, tzw. styl zakopiański. Ze zgrabnej, uporządkowanej architektonicznie budowli, dworzec zamienił się w trudny do zaakceptowania, pozbawiony charakteru, ponury gmach. Przyjęta wówczas koncepcja nie znajdowała odniesienia do zabudowy na naszym terenie, stanowiąc niezrozumiały wizerunkowo wyłom.


Od tamtej pory do czasów współczesnych dworzec był wielokrotnie remontowany, jednak jedynie powierzchownie, z uwzględnieniem niezbędnych, bieżących potrzeb.

W kształcie z roku 1917 budynek przetrwał do dziś, niszczejąc i degradując się w ostatnich dziesięcioleciach. Obecnie jest nieczynny dla podróżnych. Na piętrze budynku są użytkowane mieszkania, cześć parteru zajmuje nastawnia kolejowa, a część wynajęto na sklep żelazny. Poczekalnia i sala kasowa są zamknięte na głucho. 

Załącznik 1 Apel Rady Miejskiej w Lubaczowie

Załącznik 2 Dworzec w Lubaczowie szykowany do remontu

Załącznik 3 Dworzec kolejowy w Lubaczowie zostanie wyremontowany

wstecz


Informacje wprowadził: , 2018-01-31
Ostatnia modyfikacja: , 2018-01-31








KALENDARZ

11-23

LUTEGO
Ferie zimowe
z MDK

11-23

LUTEGO
Sportowe Ferie
z MOSiR

21
LUTEGO

V zwyczajna sesja
Rady Miejskiej

22
LUTEGO

Promocja książki „Dzieje lasów lubaczowskich”

24
LUTEGO

Koncert Galowy
„Kresy" i Przyjaciele”

26
LUTEGO

Mistrz Ortografii
Ziemi Lubaczowskiej

29
LUTEGO

Lubaczowskie Impresje Muzyczne

2
MARCA

Charytatywny Bal Karnawałowy





InspireHub - GIAP

Geoserwis Mapy


NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95
 

Hydrofornia

  +48 16 632 16 70
 
Oczyszczalnia Ścieków
+48 16 632 26 21
 
Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787



realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2017 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra