Lubaczów
szukaj
Poniedziałek, 17 grudnia 2018r.
Wiadomości

Miasto

Urząd

Informacja publiczna

Instytucje

Kultura, Oświata, Sport

x

Organizacje

Ochrona Danych Osobowych

Aktualności drukuj
Mamy odpowiedź Podkarpackiego Konserwatora Zabytków w sprawie dworca PKP
07-03-2018 10:44

Podkarpacki Konserwator Zabytków Beata Kot pozytywnie zaopiniowała starania władz miejskich w sprawie przywrócenia pierwotnego wyglądu dworca PKP w naszym mieście.

Władze miejskie dowiadując się, że dworzec kolejowy w Lubaczowie przygotowywany jest do remontu niezwłocznie przystąpiły do działania. Wiedząc, że zanim PKP ruszy z jakąkolwiek modernizacją, musi uzyskać zgodę na prace od Podkarpackiego Konserwatora Zabytków (dworzec znajduje się na liście zabytków), Zastępca Burmistrza Janusz Waldemar Zubrzycki w styczniu osobiście spotkał się z Konserwator Beatą Kot, a Rada Miejska wystosowała odpowiedni apel, w którym argumentowała:

„Obiekt stanowi sporą wartość historyczną dla lubaczowian, zwłaszcza tych, których rodziny od pokoleń mieszkają w naszym mieście. (…) Zależy nam na tym, aby nasz lokalny zabytek mógł odzyskać historyczną formę i przestał straszyć nie tylko stanem technicznym, ale też wyglądem.”

Zwolennicy przywrócenia dworcowi blasku z XIX w. nie mieli pewności, czy Konserwator przychyli się do ich prośby. 5 marca do Urzędu wpłynęła pozytywna odpowiedź. Beata Kot poparła inicjatywę władz miejskich:

„Budynek dworca został wpisany do rejestru w bryle obecnie zachowanej, będącej rezultatem remontu i przebudowy z ok. 1917 roku. W związku z tym, ewentualne przywrócenie mu pierwotnego wyglądu z okresu powstania, to jest z lat 80. XIX wieku, musi być oparte o materiały historyczne. Przedstawiona fotografia dworca z 1908 roku daje taką podstawę historyczną, w związku z czym przywrócenie obiektowi pierwotnego wyglądu opiniuje się pozytywnie pod względem konserwatorskim.”

Teraz pozostaje nam mieć nadzieję, że władze PKP również pozytywnie odniosą się do tej inicjatywy.

Rys historyczny dworca

W roku 1881 cesarz Austrii Franciszek Józef I wydał koncesję „na kolej żelazną miejscową z Jarosławia do Sokala”. Wraz z budową tej linii w Lubaczowie powstał w latach 1882-1884 dworzec kolejowy. Jego, dość skromna architektonicznie, bryła była typowym przykładem budowli kolejowych, powstających w II połowie XIX wieku na terenach zaboru austriackiego. Budynek dworca mieścił 2 kasy biletowe, oddzielne poczekalnie dla 2. I 3. klasy oraz bufet. W takim stanie przetrwał do I wojny światowej. Budynek ucierpiał mocno w czasie działań wojennych, został odbudowany ok. 1917 roku. Nie przywrócono mu pierwotnego wyglądu, przy jego odbudowie naśladowano modny w ówczesnym czasie, tzw. styl zakopiański. Ze zgrabnej, uporządkowanej architektonicznie budowli, dworzec zamienił się w trudny do zaakceptowania, pozbawiony charakteru, ponury gmach. Przyjęta wówczas koncepcja nie znajdowała odniesienia do zabudowy na naszym terenie, stanowiąc niezrozumiały wizerunkowo wyłom.


Od tamtej pory do czasów współczesnych dworzec był wielokrotnie remontowany, jednak jedynie powierzchownie, z uwzględnieniem niezbędnych, bieżących potrzeb.

W kształcie z roku 1917 budynek przetrwał do dziś, niszczejąc i degradując się w ostatnich dziesięcioleciach. Obecnie jest nieczynny dla podróżnych. Na piętrze budynku są użytkowane mieszkania, cześć parteru zajmuje nastawnia kolejowa, a część wynajęto na sklep żelazny. Poczekalnia i sala kasowa są zamknięte na głucho.


wstecz


Informacje wprowadził: , 2018-03-07
Ostatnia modyfikacja: , 2018-03-07


KALENDARZ

20
GRUDNIA

Sesja Rady Miejskiej

22
GRUDNIA

Kiermasz Świąteczny

23
GRUDNIA

III Liga Futsalu

28
GRUDNIA

Sesja Rady Miejskiej

30
GRUDNIA

III Liga Futsalu

13
STYCZNIA

27. Finał
WOŚP

InspireHub - GIAP

Geoserwis Mapy


NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95
 

Hydrofornia

  +48 16 632 16 70
 
Oczyszczalnia Ścieków
+48 16 632 26 21
 
Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2017 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra