Lubaczów
szukaj
Poniedziałek, 10 grudnia 2018r.
Wiadomości

Miasto

Urząd

Informacja publiczna

Instytucje

Kultura, Oświata, Sport

x

Organizacje

Ochrona Danych Osobowych

Aktualności drukuj
Festiwal „Lubaczów lat minionych” – relacja z wydarzenia
30-11-2018 09:40


Festiwal „Lubaczów lat minionych” to wydarzenie, które przybliżyć miało historię i kulturę naszego miasta. Wydarzenie to zostało zrealizowane w ramach projektu „Na tropie własnej tożsamości kulturowej” i było jednym z punktów programu tegorocznych Dni Seniora.

21 listopada w ramach Festiwalu w hali sportowej MOSiR odbył się spektakl pt. „Lubaczów moja mała ojczyzna” . Wydarzenie to przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z opiekunkami: Barbarą Świdniak, Elżbietą Świdniak oraz Małgorzatą Pietrzycką. Dzieci przedstawiły własną interpretację historii miasta na tle ważnych dla naszego kraju wydarzeń takich jak np. walki o odzyskanie niepodległości i stan wojenny. W spektaklu pojawiły się również odniesienia do życia codziennego oraz czasu wolnego mieszkańców miasta. Uczniowie w barwnym korowodzie zaprezentowali zawody, które wykonywali niegdyś mieszkańcy, przypomnieli najważniejsze zespoły grające big beat oraz opowiedzieli jak wyglądały początki harcerstwa w Lubaczowie.
 

Spektaklowi towarzyszyła wystawa fotografii i pocztówek przedstawiających nasze miasto na przestrzeni minionego wieku, wzbogacona o pudełkową wystawę historii Lubaczowa. Przygotowaniem kolażowych historii, zamkniętych w kartonowych pudełkach, do wnętrza których można było zajrzeć przez „dziurkę od klucza” zajęli się uczestnicy projektu „Aktywni lokalnie”. Projekt ten Gmina Miejska Lubaczów realizuje w partnerstwie z Fundacja Rozwoju "Dobre Życie". W pudełkach znajdowały się miniaturowe wystawy przedstawiające zmieniający się na przestrzeni ostatnich 100 lat Lubaczów. Zaglądając do środka można było obejrzeć m.in. scenę wesela, świąt Bożego Narodzenia, Lubaczów w powojennej ruinie, młyn, rynek oraz nieistniejące już kino Melodia.

W ramach Festiwalu 23 listopada w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 odbył się Dancing międzypokoleniowy w rytmie muzyki z lat 60-tych, 70-tych, 80-tych i 90-tych. Ideą Dancingu było połączenie pokoleń oraz przełamywanie stereotypów związanych z wiekiem. Ponadto wydarzenie miało zachęcić i zainspirować do spojrzenia na historię ostatnich dekad z nieco innej perspektywy – przez pryzmat zmieniającej się mody i stylów muzycznych. Największe przeboje ostatnich lat przypomniał uczestnikom Dancingu Zespół Majewski Band, a o poczęstunek zadbali uczestnicy projektu „Międzypokoleniowe smaki życia”. W ramach Dancingu zorganizowany został również konkurs stylizacji. Nagrodzone osoby otrzymały zaproszenia na warsztaty taneczne do Fitness Klubu Batuka.

Projekt „Na tropie własnej tożsamości kulturowej” realizowany jest przez Miejski Dom Kultury w Lubaczowie we współpracy z Gminą Miejską Lubaczów i w partnerstwie ze Szkołą Podstawową nr 2 oraz Muzeum Kresów. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Małgorzata Richter
wstecz


Informacje wprowadził: , 2018-11-30
Ostatnia modyfikacja: , 2018-11-30


KALENDARZ

13
GRUDNIA

Sesja Rady Miejskiej

15
GRUDNIA

Bożonarodzeniowy Kiermasz Rękodzieła Artystycznego

16
GRUDNIA

V kolejka
ALPS Lubaczów

22
GRUDNIA

Kiermasz Świąteczny

23
GRUDNIA

III Liga Futsalu

30
GRUDNIA

III Liga Futsalu

InspireHub - GIAP

Geoserwis Mapy


NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95
 

Hydrofornia

  +48 16 632 16 70
 
Oczyszczalnia Ścieków
+48 16 632 26 21
 
Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2017 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra