Lubaczów
szukaj
Niedziela, 21 lipca 2019r.
Wiadomości

Miasto

Urząd

Informacja publiczna

Instytucje

Organizacje

Kultura, Oświata, Sport

x

Ochrona Danych Osobowych

Aktualności drukuj
Debata „Aktywna młodzież w aktywnym otoczeniu” - relacja
14-12-2018 10:26

W poniedziałek 10 grudnia 2018 r. w sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki odbyła się debata pt. „Aktywna młodzież w aktywnym otoczeniu”. Podczas niej młodzi ludzie rozmawiali o tym czy ich rówieśnicy oraz oni sami działają aktywnie, co motywuje ich do pracy albo też stanowi przeszkodę w byciu zaangażowanym.


W spotkaniu wzięła udział młodzież ze szkół w Lubaczowie i Oleszycach. Do dyskusji włączyły się także osoby współpracujące z młodzieżą m.in.: nauczyciele, wychowawcy, samorządowcy, przedstawiciele sektora NGO, Urzędu Pracy, Rady Miejskiej oraz Lubaczowskiej Rady Seniorów. Zaproszenie na debatę przyjęła również Młodzieżowa Rada Gminy Tyczyn.

Debata, którą  poprowadził Arkadiusz Nepelski, w dużej mierze opierała się na pracy w mniejszych grupach. Dzięki temu młodzi ludzie mogli poznać się bliżej, wymienić pomysłami i spostrzeżeniami. Podczas spotkania uczniowie rozmawiali na temat tego jakie cechy są najbardziej pożądane przez pracodawców. Według młodzieży pracownik powinien być m.in. pracowity, punktualny, rzetelny. Ważne są także umiejętność komunikacji, kreatywność, umiejętność organizacji własnej pracy oraz pracy w grupie. Po przedstawieniu wszystkich cech, które wypisały zespoły dyskutowano na temat tego, w jaki sposób można pozyskać te kompetencje. Za przykład posłużyła działalność Młodzieżowej Rady Miasta, która realizuje inicjatywy, podczas których można poszerzyć wiedzę np. o samorządzie lokalnym, a także zdobyć nowe umiejętności dotyczące autoprezentacji i wystąpień publicznych. Do rozmowy włączyli się także zaproszeni goście, którzy pracując w mniejszej grupie również zastanawiali się nad tym, jak pomóc uczniom zdobywać nowe umiejętności i doświadczenie, a także jak wesprzeć i zmotywować ich do działania na rzecz innych.

Uczestnicy spotkania rozmawiali też o tym, dlaczego warto słuchać młodych osób oraz jakie mogą być korzyści płynące ze współpracy osób dorosłych i młodzieży. Podczas jednego z ćwiczeń uczestnicy debaty zastanawiali się nad tym jakie inwestycje i zmiany są potrzebne z punktu widzenia młodzieży. Najczęściej pojawiającymi się odpowiedziami były: Centrum Spotkań Młodzieży, muszla koncertowa, odnowa starego parku oraz rozwiniecie komunikacji, w tym zwiększenie liczby połączeń autobusowych do miejscowości oddalonych od Lubaczowa.

W trakcie debaty przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta zaprezentowali dotychczasowe działania zrealizowane w ramach projektu „Młodzieżowa Rada Miasta - przepis na aktywność obywatelską”, w którym uczestniczą oraz opowiedzieli o planach na przyszłość. Ponadto na zakończenie debaty zostały przedstawione wyniki przeprowadzonych przez MRM konsultacji dotyczących szans rozwoju młodych osób w Lubaczowie oraz oceny zaangażowania młodzieży w inicjatywy społeczne i obywatelskie. Z przeprowadzonych wywiadów, ankiet oraz dyskusji wynika, że największą szansą na dobry start w przyszłość oraz dalszy rozwój osobisty i zawodowy młodych ludzi jest angażowanie się w inicjatywy społeczne i obywatelskie, a także działania pozaformalne.

>>Galeria<<


Debata „Aktywna młodzież w aktywnym otoczeniu” została zrealizowana w ramach projektu „Młodzieżowa Rada Miasta - przepis na aktywność obywatelską”, którego celem jest poprawa aktywności obywatelskiej oraz wpływu młodych obywateli z Lubaczowa i okolic na życie publiczne w mieście. Projekt został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Małgorzata Richter
Pliki do pobrania
>> aktywnosc_spoleczna_i_obywatelska_mlodziezy_w_lubaczowie__raport_z_badania_ankiety.pdf
Aktywność społeczna i obywatelska młodzieży w Lubaczowie - raport z badania (ankiety)
>> aktywnosc_spoleczna_i_obywatelska_mlodziezy_w_lubaczowie__raport_z_badania_wywiady.pdf
Aktywność społeczna i obywatelska młodzieży w Lubaczowie - raport z badania (wywiady)
>> podsumowanie_ankiet_dotyczacych_aktywnosci_spolecznej_i_obywatelskiej_mlodziezy_w_lubaczowie.pptx
Podsumowanie ankiet dotyczących aktywności społecznej i obywatelskiej młodzieży w Lubaczowie
>> podsumowanie_wywiadow_dotyczacych_m.in._aktywnosci_spolecznej_i_obywatelskiej_mlodziezy.pptx
Podsumowanie wywiadów dotyczących m.in. aktywności społecznej i obywatelskiej młodzieży w Lubaczowie
wstecz


Informacje wprowadził: , 2018-12-14
Ostatnia modyfikacja: , 2019-01-04


KALENDARZ

30
07

XI Zwyczajna
Sesja Rady Miejskiej

?
08

Turniej Piłkarski
im. Kazimierza Górskiego

14
10

XXII edycja konkursu
„Wiem wszystko
o mojej miejscowości”

InspireHub - GIAP

Geoserwis Mapy


NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95
 

Hydrofornia

  +48 16 632 16 70
 
Oczyszczalnia Ścieków
+48 16 632 26 21
 
Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2017 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra