Lubaczów
szukaj
Środa, 8 kwietnia 2020r.
Wiadomości

Miasto

Urząd

Informacja publiczna

Instytucje

Organizacje

Kultura, Oświata, Sport

x
Aktualności drukuj
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odwiedził Lubaczów
24-05-2019 14:25


Dzień 23 maja 2019 roku na stałe zapisał się na kartach historii Lubaczowa. Na Rynku z mieszkańcami spotkał się Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Towarzyszył mu
Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. Była to pierwsza wizyta urzędującego prezydenta RP w naszym mieście.

Prezydent przybył do Lubaczowa na zaproszenie starosty lubaczowskiego Zenona Swatka m.in. w związku z jubileuszem 20-lecia powiatu lubaczowskiego. Zanim wygłosił orędzie do mieszkańców, spędził krótką chwilę na modlitwie w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. W Urzędzie Miejskim został powitany przez Burmistrza Krzysztofa Szpyta, Starostę Zenona Swatka, Wojewodę Ewę Leniart i Marszałka Władysława Ortyla. W krótkim spotkaniu z Głową Państwa uczestniczyli samorządowcy, parlamentarzyści i leśnicy. Prezydent został obdarowany kopią obrazu Matki Bożej Łaskawej, namalowaną przez Jerzego Pluchę.

Na lubaczowskim Rynku Prezydenta oczekiwali harcerze, Strzelcy, poczty sztandarowe, orkiestra Towarzystwa Muzycznego oraz spora rzesza mieszkańców. Oficjalnego powitania dokonał starosta Zenon Swatek. Andrzej Duda podziękował za ciepłe słowa i odniósł się do bogatej historii miasta. Po czym stwierdził: - Lubaczów jest rzeczywiście miejscem szczególnym. Bo to jedyny dekanat, który pozostał z dawnej – sprzed II wojny światowej – diecezji lwowskiej. I dzisiaj w jakimś sensie jest symbolem, pamięcią tamtej II Rzeczypospolitej, tamtej pięknej, kwitnącej diecezji lwowskiej, a także jest miejscem wspólnoty Polaków mieszkających w dzisiejszej Polsce i tych, którzy pozostali poza granicami.

Wspomniał o ślubach króla Jana Kazimierza przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, którego kopia jest otaczana czcią w lubaczowskim sanktuarium i wizycie papieża św. Jana Pawła II. - To pokazuje, jak wielkie znaczenie ma Lubaczów dla polskiej tradycji, dla tego, o czym mówimy, że jest prawdziwie polskie. – podkreślał Prezydent.

- Ale jestem tutaj także po to, żeby podziękować, że jesteście, trwacie, pielęgnujecie przez pokolenia wszystko to, co dla nas tak cenne, bo to jest Rzeczpospolita rzeczywiście od pokoleń. (…) Dziękuję, że również rozumiecie dzisiaj, co to znaczy pojednanie. I dziękuję za te słowa, Panie Starosto, o współpracy, która biegnie przez tę granicę, i o życzliwości, którą z jednej i drugiej strony staracie się okazywać. W ten sposób właśnie buduje się więzi międzyludzkie, które mogą budować Unię Europejską i są tak ważne dla europejskiej wspólnoty.

W wystąpieniu nie zabrakło także akcentów związanych ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. - Dosłownie za parę dni będą wybory do Parlamentu Europejskiego i chciałbym, żeby jak najwięcej moich rodaków do tych wyborów poszło po to, by pokazać także Unii Europejskiej, że jesteśmy demokratycznym narodem, który sprawy europejskie traktuje poważnie i bierze je w swoje ręce. – apelował.

Przypomniał, że św. Jan Paweł II mówił m.in. o tym, by nieść do Europy naszą wiarę i tradycje. – „Polska potrzebuje Unii Europejskiej, ale i Unia potrzebuje Polski i Polaków” – cytował Prezydent.

Prezydent Andrzej Duda przedstawił swoje plany i zamierzenia - Moją wielką ambicją jest, by zwykła polska rodzina, gdy będę kończył swoją prezydencką służbę, powiedziała mi: „Proszę Pana, żyje nam się lepiej niż wtedy, kiedy pan zaczynał. Żyjemy na wyższym poziomie, łatwiej, godniej”. Władza – w moim przekonaniu – to rozumna troska o dobro wspólne. A jest to właśnie dobro wspólne – dobro zwykłej polskiej rodziny – i władza niczego innego nie może mieć na względzie, jak przede wszystkim to.

Proszę, by dzieci było więcej, chciałbym, aby wzrastały w Polsce następne pokolenia. By wzrastały nie tylko z nadzieją, lecz w przekonaniu, że warto tutaj żyć, na swojej ojcowiźnie, w Polsce, warto tu pracować, budować. Tak, także Unię Europejską. Budować ją tutaj. To niezwykle ważne. Potrzebujemy na Podkarpaciu nowych dróg, inwestycji, odwagi młodych przedsiębiorców, potrzebujemy stwarzania warunków, żeby inwestować.

Swoje orędzie zakończył słowami:

- Mówię o tym, bo wiem, że przyjechałem do tej części Polski, o której właśnie wcześniej wspominałem – pełnej głębokich korzeni, głębokiej wiary i głębokiej tradycji, ale także wielkich cierpień. Gdzie wiele razy ludzie potrafili się odbudować, ale rozumieją, co to znaczy niedostatek, bieda i cierpienie. Wierzę, że zawsze będziecie to rozumieli. Jeszcze raz z całego serca za to, kim i jacy jesteście, Wam dziękuję. Dziękuję, że zawsze Rzeczpospolita mogła na Was liczyć. Zawsze – i w czasach spokoju, i w czasach niepokoju, i wtedy, gdy trzeba było iść i oddawać za nią życie. Niech Pan Bóg błogosławi Rzeczpospolitą Polską i niech Pan Bóg błogosławi Wam i tej ziemi.

Po swoim wystąpieniu Prezydent Andrzej Duda prowadził rozmowy z mieszkańcami, nie odmawiał również wspólnych zdjęć.

Z pełnym wystąpieniem Prezydenta można zapoznać się klikając w link: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/art,728,prezydent-prosze-zebysmy-wszyscy-wzieli-udzial-w-wyborach-do-pe.htmlwstecz


Informacje wprowadził: , 2019-05-24
Ostatnia modyfikacja: , 2019-06-04InspireHub - GIAP

Geoserwis Mapy


NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95
 

Hydrofornia

  +48 16 632 16 70
 
Oczyszczalnia Ścieków
+48 16 632 26 21
 
Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2017 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra