Lubaczów
szukaj
Czwartek, 4 czerwca 2020r.
Wiadomości

Miasto

Urząd

Informacja publiczna

Instytucje

Organizacje

Kultura, Oświata, Sport

x
Aktualności drukuj
Spotkania autorskie w Bibliotece w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów
01-08-2019 08:29

29 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się dwa spotkania autorskie z Agnieszką Rybak i Anną Smółką oraz Anną Seniuk w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów organizowanego przez Gminę Lubaczów oraz Województwo Podkarpackie przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Lubaczowie i Gminną Biblioteką Publiczną w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej.

Agnieszka Rybak i Anna Smółk
a autorki książki pt. „Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP” opowiadały o Kresach II Rzeczypospolitej i ich odbudowie po zniszczeniach spowodowanych I wojną światową i wojną polsko-bolszewicką. Pisząc książkę autorki sięgały do wielu źródeł historycznych oraz odbyły wiele rozmów z kresowianami, uczestniczyły w wielu spotkaniach m.in. z Tomaszem Kubą Kozłowskim.

Opowiadały o Wilnie, w którym ruszyła nowa radiostacja, Pińsku, gdzie powstał port marynarki wojennej, w którym budowano nowoczesne bezzałogowce. Mówiły o wielkiej fabryce sklejki pod Grodnem, w której powstawały najlepsze polskie i nie tylko samoloty. Autorki opisują w książce również Janową Dolinę na Wołyniu, gdzie wśród ukraińskich wsi wyrosła przy kopalni bazaltu osada robotnicza, a mała miejscowość Zaleszczyki, dzięki odpowiedniej promocji zyskała sławę polskiej Riwiery.

Spotkanie z Agnieszką Rybak i Anną Smółką zostało zorganizowane w ramach projektu „Biblioteka Pod Chmurką” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej, finansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Bałagan z przodkami” to temat spotkania z Anną Seniuk aktorką teatralną i filmową, bohaterką książki pt. „Nietypowa baba jestem”, będącą błyskotliwą i odważną rozmową z córką Magdaleną Małecką-Wippich. Spotkanie poprowadzili Edyta Świstowicz-Mazur nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół w Lubaczowie, redaktorka Katolickiego Radia Zamość i Radia Rzeszów, współpracująca z Kresowiakiem Galicyjskim oraz Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie, który wspiera działania festiwalowe od wielu lat.

Uczestnicy spotkania usłyszeli wiele anegdot związanych z życiem artystki, poznali powody wydania książki, w której odnajdziemy m.in. wspomnienia z dzieciństwa, czasów studenckich, łącznie z odkrywaniem świata bohemy krakowskiej, a także opowieści o aktorstwie, pracy w Akademii Teatralnej w Warszawie, macierzyństwie i życiowych marzeniach.

Anna Seniuk zachęcała do spisywania wspomnień i zbierania pamiątek dla potomnych, bo często dzieje się tak, że jak zaczynamy interesować się naszą rodzinną przeszłością to zazwyczaj nie mamy kogo o fakty i historie zapytać. Autorka urzekła zgromadzoną licznie publiczność swoją energią i ogromnym poczuciem humoru. Na podsumowanie spotkania przeczytała list Zbigniewa Herberta do studentów szkoły teatralnej, zachęcając tym samym do refleksji nad pojęciem prawdziwego aktorstwa:

„… Życzę Wam trudnego życia. Tylko takie godne jest artysty.

Dla Was dobre myśli i pozdrowienia, i słowa nadziei”.


Osoby przybyłe na spotkanie mogły nabyć książki oraz uzyskać autografy i dedykację autorek.

Wszystkich tych, którzy chcą przeczytać książki Agnieszki Rybak, Anny Smółki oraz Anny Seniuk zapraszamy do Wypożyczalni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej.


wstecz


Informacje wprowadził: , 2019-08-01
Ostatnia modyfikacja: , 2019-08-01InspireHub - GIAP

Geoserwis Mapy


NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95
 

Hydrofornia

  +48 16 632 16 70
 
Oczyszczalnia Ścieków
+48 16 632 26 21
 
Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2017 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra