Lubaczów
szukaj
Środa, 20 października 2021r.

Invest in Lubaczow


Wiadomości

Miasto

Urząd

Instytucje

Kultura, Oświata, Sport

Ochrona Środowiska

Dostępność

x
Widok odrestaurowanej mogiły na Niwkach w Lubaczowie

Remont muru cmentarza żydowskiego w Lubaczowie
Aktualności drukuj
Wernisaż wystawy oraz promocja katalogu „Kresowe wspomnienia”
20-09-2021 10:47

W piątek (17 września) w Miejskiej Bibliotece Publicznej zorganizowany został uroczysty wernisaż wystawy „Kresowe wspomnienia”, którego organizatorem było Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o. Lubaczów. Wydarzeniu towarzyszyło wydanie katalogu, który stanowi uzupełnienie informacji zawartych w wystawie.

Wystawa zrealizowana została w ramach zadania pn. „Kresowe wspomnienia” i sfinansowana z budżetu Marszałka Województwa Podkarpackiego w ramach otwartego konkursu ofert „Mecenat kulturalny”. Jest poświęcona mieszkańcom powiatu lubaczowskiego, których rodziny pochodzą z Kresów.

Podczas wernisażu o historii swoich rodzin zmuszonych do opuszczenia domów na Kresach Południowo-Wschodnich II RP w latach 1942-1947 opowiadali: Maria Magoń – rodzina Dobrowolskich, Maciej Hypiak – rodzina Hypiaków, Stefania Krupa – rodzina Greniów, Barbara Thieme – rodzina Ruebenbeuer oraz Gutowskich, a także Beata Mikłasz – rodzina Mikłaszów. Zgromadzona publiczność poznała również dzieje pozostałych rodzin, których biogramy zostały umieszczone na wystawie, a są wśród nich rodziny Heleny Joniec z d. Lewko, rodzina Wojciecha Rogowskiego, rodzina Puszków, Hrycaków, Woszczaków, Mamczurów i Maciągów.

Do przygotowania wystawy wykorzystane zostały m.in. wywiady, materiały pokonkursowe z konkursu “Kresowe wspomnienia”, pamiątki rodzinne pochodzące ze zbiorów prywatnych, fotografie, wspomnienia. Organizatorem wydarzeń jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o. Lubaczów, MBP oraz Powiatowe Centrum Kultury.

Tego dnia swoją premierę miał również katalog do wystawy, publikacja która stanowi rozszerzenie i uzupełnienie wiadomości zawartych na wystawie. W katalogu umieszczone zostały prace konkursowe laureatów dotychczasowych edycji m.in. Macieja Hypiaka, Julii Maciąg i Agnieszki Woszczak oraz historie wymienionych wcześniej rodzin, które wypędzone z Kresów, znalazły swój nowy dom w Lubaczowie i okolicach.

W ramach zadania oprócz wystawy planszowej, na stronie internetowej MBP zostanie także umieszczona wystawa wirtualna.

Dodatkowo organizatorzy zachęcali mieszkańców powiatu lubaczowskiego do spisywania wspomnień swoich oraz swoich bliskich, którzy pochodzą z Kresów, a którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów rodzinnych w latach 1942-1947.

Wystawa do końca września eksponowana będzie w Lubaczowie. Do 30 października zagości także w dwóch innych gminach położonych na terenie powiatu.Źródło: MBP

wstecz


Informacje wprowadził: , 2021-09-20
Ostatnia modyfikacja: , 2021-09-20
InspireHub - GIAP

NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95

Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
+48 16 632 80 19
+48 606 369 234
realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2020 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra