Lubaczów
szukaj
Środa, 20 października 2021r.

Invest in Lubaczow


Wiadomości

Miasto

Urząd

Instytucje

Kultura, Oświata, Sport

Ochrona Środowiska

Dostępność

x
Widok odrestaurowanej mogiły na Niwkach w Lubaczowie

Remont muru cmentarza żydowskiego w Lubaczowie
Aktualności drukuj
50-lecie Szkoły Podstawowej nr 1
20-09-2021 12:49


Minęło 50 lat od chwili, gdy w budynku przy ul. Marii Konopnickiej rozległ się pierwszy dzwonek. 17 września Szkoła Podstawowa nr 1 obchodziła swój Jubileusz. Było to jedno z uroczystych wydarzeń organizowanych w placówce. Od zaproszonych gości rozległy się gratulacje i życzenia.

Obchody 50-lecia „Jedynki” rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Karola Boromeusza. Po Liturgii wszyscy udali się na plac szkolny, gdzie został odsłonięty mural upamiętniający patrona szkoły - generała Stanisława Dąbka.

- Stoimy przed budynkiem szkoły, nowoczesnej szkoły o nowym wyglądzie, która od 1971 roku przechodziła wiele zmian, aż do dnia dzisiejszego, gdzie możemy oglądać budynek w nowej odsłonie – po jednej ze stron z kodem QR, który przenosi nas przy pomocy aplikacji do teraźniejszości, tego co w chwili obecnej dzieje się w szkole. A po drugiej stronie mamy piękny mural, przedstawiający sylwetkę patrona szkoły – generała Stanisława Dąbka – mówił dyrektor placówki Piotr Salik.

Autorką muralu jest Magdalena Szpyt z Lubaczowa, absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Powstał on w ramach projektu „Lubaczów w drodze do niepodległości” realizowanego przez Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, a dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

W czasie uroczystości, w nawiązaniu do myśli przewodniej spotkania - „Przeszłość z teraźniejszością dla przyszłości” - zakopana została Kapsuła Czasu. Znalazły się w niej listy władz samorządowych, dyrekcji, grona pedagogicznego, pracowników, uczniów i rodziców skierowane do przyszłych pokoleń oraz biuletyn z 50-letnią historią szkoły.

- Dzięki Kapsule Czasu połączymy przeszłość z teraźniejszością i stworzymy most do przyszłości. Zamierzeniem naszym jest, aby Kapsuła przetrwała w ziemi do następnego pięknego jubileuszu, 100-lecia naszej szkoły. Nasi następcy otworzą ją za 50 lat – tłumaczyła Ewa Swatek – Zastępca Dyrektora SP 1.

Następnie uroczystość została przeniesiona do Miejskiego Domu Kultury, gdzie odbyła się część artystyczna. Na scenie swoje zdolności muzyczne i recytatorskie przedstawili uczniowie. Wystąpiła szkolna grupa teatralna „Echo” oraz zespół taneczny "Jedyneczki". Przedstawiono również historię szkoły wyświetlając prezentację multimedialną. Powstała ona na bazie kronik szkolnych, prywatnych zbiorów, publikacji książkowych, szczególnie autorstwa Adama Łazara. Uczestnicy z sentymentem spoglądali na fotografie i fragmenty wyświetlanych filmów. Ukazano także współczesne oblicze „Jedynki” – nowoczesnej, idącej z duchem czasu.

W czasie spotkania nie zabrakło gratulacji i życzeń m.in. od członka rodziny patrona szkoły Stanisława Nowaka, Prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego w Lubaczowie Teresy Kozy, dyrektor MBP Katarzyny Pelc-Antonik, Dyrektora ZS Andrzeja Nepelskiego, Dyrektora LO Marka Chmiela, Dyrektor PSP nr 1 w Nisku Beaty Żak, Przewodniczącej Rady Powiatu Marty Tabaczek, która także złożyła życzenia od Wójta Gminy Lubaczów Wiesława Kapla skierowane w liście. Słowa gratulacji od Poseł Teresy Pamuły odczytał Piotr Cioch, a od Kurator Oświaty Małgorzaty Rauch - Kierownik Oddziału Kuratorium Oświaty Bernadeta Jasińska. Życzenia złożył również Burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt.

- Dziękuję bardzo wszystkim. Na sali obecni są emerytowani nauczyciele. Dziękuję za Państwa prace, bo Wy też stanowicie historię tej szkoły. To przez Wasze ręce przeszło wiele pokoleń uczniów. Dziękuję wszystkim za to, co robiliście, a obecnym nauczycielom życzę samych sukcesów w dalszej pracy w szkole, aby przez następne lata tak samo rozwijała się i kwitła – mówił Burmistrz.wstecz


Informacje wprowadził: , 2021-09-20
Ostatnia modyfikacja: , 2021-09-20
InspireHub - GIAP

NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95

Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
+48 16 632 80 19
+48 606 369 234
realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2020 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra