Lubaczów
szukaj
Środa, 20 października 2021r.

Invest in Lubaczow


Wiadomości

Miasto

Urząd

Instytucje

Kultura, Oświata, Sport

Ochrona Środowiska

Dostępność

x
Widok odrestaurowanej mogiły na Niwkach w Lubaczowie

Remont muru cmentarza żydowskiego w Lubaczowie
Aktualności drukuj
Zajęcia edukacyjne – Historia 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich
14-10-2021 10:19

W dniach 7, 8, i 12 października w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbywały się zajęcia edukacyjne skierowane do młodzieży ze szkół podstawowych i średnich z Lubaczowa. Zajęcia prowadził Dariusz Sałek, adiunkt Muzeum Kresów. Były to kolejne wydarzenia związane z odsłonięciem na ścianie budynku MBP muralu poświęconego 39. Pułkowi Piechoty Strzelców Lwowskich.

W zajęciach uczestniczyła młodzież z klas VIII Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2, a także klas III Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół. Uczniowie poznawali historię 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich, który był rekrutowany z obrońców Lwowa – Orląt Lwowskich. Dowiedzieli się, jak długo żołnierze stacjonowali w Lubaczowie, gdzie zlokalizowane były koszary, jak wyglądało ich umundurowanie i uzbrojenie. Dariusz Sałek mówił także o życiu codziennym w garnizonie, o tym, jak organizowano poligony, manewry i ćwiczenia wojskowe, defilady, szkolenia itp. Podkreślał, że obecność żołnierzy w naszym mieście miała duże znaczenie, gdyż pozytywnie wpływała na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a ponadto powodowała ożywienie gospodarcze, społeczne i kulturalne Lubaczowa i okolic. Żołnierze uczestniczyli we wszystkich uroczystościach wojskowych i świętach państwowych. Wśród rekrutów byli zarówno Polacy, jak i Ukraińcy oraz Żydzi. Przysięgę od żołnierzy odbierali nie tylko ich dowódcy, ale też duchowni wyznania rzymskokatolickiego, prawosławnego i mojżeszowego. Wielokulturowość powodowała, że Wojsko Polskie w okresie II RP oparte było na tolerancji, wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Ostatnim dowódcą pułku był Franciszek Herzog, dowodził lubaczowskimi żołnierzami podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. Ich szklak bojowy wiódł w kierunku Przemyśla, a następnie Lwowa. Ostatnią swoją bitwę pułk stoczył pod Boratyczami pod Lwowem, gdzie został rozbity.

Zajęcia były wydarzeniami związanymi z odsłonięciem muralu – ściennego pomnika poświęconego 39. Pułkowi Piechoty Strzelców Lwowskich. Mural powstał w szerszym kontekście działań samorządu województwa na rzecz ochrony i popularyzacji dziedzictwa Kresów. Przedsięwzięcie sfinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego. Jest ono częścią kolejnej edycji projektu pn. „Przestrzeń Dziedzictwa”. Dzieło autorstwa Rafała Roskowińskiego to efekt współpracy Samorządu Województwa Podkarpackiego z Miejską Biblioteką Publiczną oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie i Gminą Lubaczów.wstecz


Informacje wprowadził: , 2021-10-14
Ostatnia modyfikacja: , 2021-10-14
InspireHub - GIAP

NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95

Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
+48 16 632 80 19
+48 606 369 234
realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2020 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra