Lubaczów
szukaj
Czwartek, 2 grudnia 2021r.

Invest in Lubaczow


Wiadomości

Miasto

Urząd

Instytucje

Kultura, Oświata, Sport

Ochrona Środowiska

Dostępność

x
Widok odrestaurowanej mogiły na Niwkach w Lubaczowie

Remont muru cmentarza żydowskiego w Lubaczowie
Aktualności drukuj
Narodowy Dzień Niepodległości w naszym mieście
12-11-2021 11:50

11 listopada w całej Polsce obchodziliśmy Dzień Niepodległości. W Lubaczowie w uroczystościach wzięły udział władze rządowe i samorządowe, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta. Na Rynku przeprowadzono rekonstrukcję bitwy o Lubaczów, a w Miejskim Domu Kultury uczczono jubileusz 30-lecia samorządu terytorialnego i odbyła się gala wręczenia statuetek „Lubaczowianin Roku 2020”. Z koncertem wystąpił zespół Boba Jazz Band.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się pod Pomnikiem Niepodległości, gdzie w obecności licznych pocztów sztandarowych tradycyjnie odśpiewano hymn państwowy i złożono wiązanki kwiatów. Z okolicznościowymi przemówieniami wystąpili Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła i Starosta Lubaczowski Zenon Swatek. Wręczono także odznaczenia i medale, nadane przez stowarzyszenia kombatanckie.

Po południu na Rynku, po raz pierwszy w naszym mieście, zaprezentowano inscenizację bitwy o Lubaczów. Do roku 1918 przenieść mogliśmy się dzięki Przemyskiemu Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej. Widowisko było połączeniem rekonstrukcji wydarzeń, scen aktorskich i wystąpień muzycznych z multimedialnymi wizualizacjami. Przedstawienie poprzedzone zostało wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

Wieczorem, w Miejskim Domu Kultury, odbyła się Gala 30-lecia samorządu terytorialnego. Przypomnijmy, 8 marca 1990 roku Sejm przyjął Ustawę o samorządzie gminnym, a 27 maja tego roku odbyły się pierwsze wybory do rad gmin. Od tego czasu samorząd nie do poznania zmienił (i nadal zmienia) wsie, miasteczka i miasta, a także powiaty i województwa. Polskie gminy rozwinęły się i unowocześniły, a zawdzięczają to sprawnie podejmowanym decyzjom i zaufaniu, jakim mieszkańcy obdarzyli swoich reprezentantów. Jak przez te 30 lat zmieniał się Lubaczów? W MDK na to pytanie odpowiadali burmistrzowie – Wiesław Bek, który po odrodzeniu się samorządu w Lubaczowie był pierwszym burmistrzem, Jerzy Zając, który na chwilę obecną był najdłużej urzędującym burmistrzem, Janusz Waldemar Zubrzycki, który jako pierwszy został wybrany przez mieszkańców. Głos zabrał również obecnie urzędujący burmistrz – Krzysztof Szpyt. W swoim przemówieniu podziękował poprzednikom za ciężką pracę na rzecz Lubaczowa i jego mieszkańców. Nie zabrakło też podziękowań dla pracowników samorządowych.

Przypomniano nazwiska radnych wszystkich kadencji. Obecni na uroczystości samorządowcy otrzymali pamiątkowe, okolicznościowe medale i publikację, podsumowującą 30 lat samorządów na Podkarpaciu.

W czasie uroczystości wręczono również statuetki „Lubaczowianin Roku 2020”. W tym roku, ze względu na pandemię i mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, nagrodę przyznał Burmistrz Krzysztof Szpyt, a nie tak jak dotychczas – wyboru dokonywali mieszkańcy.

W kategorii Przedsiębiorca tytuł „Lubaczowianin Roku 2020” postanowiono przyznać Marcinowi Maćko – właścicielowi firmy Mur-Bet Systemy Ogrodzeniowe. W kategorii Społecznik nagrodę otrzymał Zygmunt Florczak – prezes lubaczowskich struktur Polskiego Związku Niewidomych, który od wielu lat spieszy z pomocą innym, nie szczędząc sił i czasu. W kategorii Zdrowie statuetka powędrowała do grupy osób - Zespołu Ratownictwa Medycznego z SPZOZ. Ich praca jest niezwykle trudna i ważna, zwłaszcza w obecnej sytuacji – szerzącej się pandemii koronawirusa. W imieniu Zespołu statuetkę odebrali Leszek Kwaśniewski – dyrektor SPZOZ i Józef Ozimek – reprezentant ratowników. W kategorii Kultura doceniono ponad 55 letnią pracę Józefa Czajkowskiego, założyciela i prezesa Towarzystwa Muzycznego w Lubaczowie, dyrektora Szkoły Muzycznej w Lubaczowie w latach 1976-1999. Natomiast w kategorii Oświata „Lubaczowianinem Roku 2020” został Marek Chmiel – wieloletni nauczyciel języka polskiego, współzałożyciel Stowarzyszenia Rozwoju Edukacji i organizator Programu Stypendialnego dla zdolnej młodzieży, od 2020 r. dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Niestety Laureat nie mógł być obecny na Gali. W jego imieniu statuetkę odebrała Elżbieta Chmiel, małżonka Laureata. W kategorii Sport, nagroda przyznana została Stanisławowi Ważnemu – maratończykowi, który z zaangażowaniem prowadzi Stowarzyszenie Klub Młodego Lekkoatlety i swoją wiedzę przekazuje kolejnym pokoleniom.

W czasie Gali Polski Związek Rzemiosła w Warszawie nagrodził złotym medalem zasługi dla rzemiosła polskiego Stanisława Krzeszowca – właściciela firmy Termo-Instal, pełniącego funkcję starszego cechu rzemiosł w Lubaczowie. Nagrodę wręczył Emil Kunysz – Prezes Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie.

Ponadto doceniono 30 lat pracy grupy muzycznej Boba Jazz Band, który w składzie łączącym dwa pokolenia artystów wykonuje muzykę jazzową wzbogaconą o elementy rozrywkowe. Zespół otrzymał pamiątkową statuetkę, po czym dał niezapomniany koncert.   

wstecz


Informacje wprowadził: , 2021-11-12
Ostatnia modyfikacja: , 2021-11-12
InspireHub - GIAP

NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95

Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
+48 16 632 80 19
+48 606 369 234
realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2020 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra