Lubaczów
szukaj
Wtorek, 18 stycznia 2022r.

Invest in Lubaczow


Wiadomości

Miasto

Urząd

Instytucje

Kultura, Oświata, Sport

Ochrona Środowiska

Dostępność

x
Widok odrestaurowanej mogiły na Niwkach w Lubaczowie

Remont muru cmentarza żydowskiego w Lubaczowie
Aktualności drukuj
Podsumowanie XXIV edycji konkursu „Wiem wszystko o mojej miejscowości”
27-12-2021 11:05

W dniach 16 i 17 grudnia 2021 odbyło się wręczenie nagród laureatom XXIV edycji konkursu „Wiem wszystko o mojej miejscowości”. Do Miejskiej Biblioteki Publicznej wpłynęły 153 prace 148 uczniów z 19 szkół z powiatu lubaczowskiego.

Konkurs podzielony był na trzy kategorie: historyczną, plastyczną i fotograficzną. Do organizatorów zgłoszono 14 historycznych i 70 plastycznych prac, a także 69 kompletów zdjęć. Wyboru nagradzanych prac dokonało profesjonalne jury, osoby niezwiązane z żadną szkołą, bezstronne. Byli to historycy z naszego regionu oraz lokalni plastycy i fotograficy.

W skład komisji historycznej weszli dr Zygmunt Kubrak – przewodniczący – historyk, regionalista miłośnik ziemi lubaczowskiej, emerytowany dyrektor Muzeum Kresów, Ryszard Antonik – historyk, emerytowany dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2 w Lubaczowie oraz Dariusz Sałek – historyk, adiunkt Muzeum Kresów.

Komisja najwyżej oceniła pracę Michaliny Kulczyckiej – „Radruż”. Uznanie znalazła także praca „Szlakiem murali w powiecie lubaczowskim” autorstwa Jakuba Żurawla (II nagroda). Nagrodzono również Mateusza Bosaka (III nagroda) za pracę „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. Wyróżnione zostały prace Bartosza Bosaka „Historia Rodziny Reis zapisana w przydrożnym krzyżu” oraz Mai Stupak „Historia Szkoły w Oleszycach”. Nagrodę specjalną poza konkursem komisja przyznała Magdalenie Furgale za pracę „Historia wsi Budomierz w latach 1939-2021”.

W skład komisji plastycznej weszli Janusz Szpyt – przewodniczący – artysta plastyk z Lubaczowa, który przez wiele lat pełnił funkcję instruktora w MDK Lubaczowie i Stanisław Sobczyk – artysta plastyk, emerytowany instruktor MDK w Lubaczowie. Komisja postanowiła przyznać pierwsze miejsce Maji Mamczur za wzruszającą pełną grozy i dramatu scenę będącą niemal alegorią wojny, krzywdzącej w sposób okrutny i bezwzględny niewinnych i bezbronnych. Na uwagę zasługuje wykorzystanie temperatury barw do wyrażania dramaturgii sceny. Drugie miejsce otrzymała Barbara Sobiegraj za historyczne przedstawienie rynku w Lubaczowie. - Pomimo, że praca jest monochromatyczna, to jednak jest obdarzona dużą wartością malarską. Na uwagę zasługuje ponadto zmysł obserwacji – napisali artyści w uzasadnieniu werdyktu. Trzecie miejsce przyznano Ewelinie Tapper. Komisja jej pracę oceniła jako pełną odwagi, swobody i kreacji mimo skromnych środków warsztatowych.

W skład komisji fotograficznej weszli Krystian Kłysewicz – przewodniczący – fotograf, miłośnik Roztocza i ziemi lubaczowskiej i Henryk Wacnik – od wielu lat właściciel studia fotograficznego, fotograf, filmowiec. W ich ocenie najlepsze były fotografie Grzegorza Pyrki przedstawiające jeden z klasycznych widoków Roztocza i Ziemi Lubaczowskiej – przydrożną kapliczkę i polną drogę z drzewami. Drugie miejsce wywalczył Filip Mazurkiewicz. Jego praca wyróżnia się ciekawym kadrem, w którym główną rolę pełnią korony drzew nadając całości dramatyzmu i tajemniczości. Trzecią nagrodę postanowiono przyznać Marzenie Chamidze za zdjęcia przedstawiające samotny krzyż przydrożny, kolejną ikonę naszego regionu. Urzekają swoją prostotą, ale i wymownością, jak również wykonane zostały podczas pięknego wschodu i zachodu słońca.

Za najlepsze prace młodzież otrzymała nagrody finansowe, dyplomy, statuetki oraz nagrody książkowe. W konkursie historycznym za I miejsce - 400 zł, za II – 300 zł i za III miejsce 200 zł. W konkursie plastycznym i fotograficznym młodzież otrzymała nagrody finansowe w wysokości kolejno 200, 150 zł. i 100 zł. Osoby wyróżnione otrzymały dyplomy oraz książki. Opiekunowie uczniów otrzymali podziękowania oraz upominki w postaci publikacji regionalnych.

wstecz


Informacje wprowadził: , 2021-12-27
Ostatnia modyfikacja: , 2021-12-27
InspireHub - GIAP

NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95

Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
+48 16 632 80 19
+48 606 369 234
realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2020 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra