Lubaczów
szukaj
Wtorek, 18 września 2018r.

LS

Wiadomości

Miasto

Urząd

Informacja publiczna

Instytucje

Kultura, Oświata, Sport

x

Organizacje

Ochrona Danych Osobowych

Zapowiedzi drukuj
Wystawy w Muzeum Kresów
14-12-2017 08:40

Muzeum Kresów w Lubaczowie zaprasza w niedzielę 17 grudnia 2017 r. o godz. 11.00 do Galerii Oficyna przy Muzeum Kresów w Lubaczowie na otwarcie wystaw „Jan Cybis – malarstwo” oraz „Spotkania w Krzemieńcu/Sympozjum Krzemienieckie – wystawa poplenerowa”.

Na wystawie będzie można obejrzeć obrazy olejne Jana Cybisa pochodzące ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Jest to znaczące wydarzenie, ponieważ płótna „mistrza barwy” na co dzień cieszą oko zwiedzających na wystawie stałej opolskiego muzeum, wyjątkowo będzie można obejrzeć je w Lubaczowie.

Drugą część wystawy zajmie twórczość współczesna. Są to prace pochodzące z międzynarodowych plenerów organizowanych w Krzemieńcu. Do wybuchu II wojny światowej miasto było miejscem spotkań artystów, którzy od 1936 r. skupiali się w zorganizowanym przy Liceum Krzemienieckim Rysunkowym Ognisku Wakacyjnym. Wśród najwybitniejszych z nich wymienić można m.in.: malarzy Grupy Krakowskiej, grupy „Pryzmat”,  czy późniejszych profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Czesława Rzepińskiego, Emila Krchę czy Jana Cybisa.

W 2011 roku została podjęta inicjatywa wskrzeszenia w Krzemieńcu dawnej kolonii artystycznej, która spotkała się z uznaniem i do 2016 r. odbyło się już sześć spotkań plenerowych, których efekty można podziwiać na wystawie w Lubaczowie. Inicjatorami spotkań krzemienieckich jest Stowarzyszenie Forum Innowacyjności ODIN z Krakowa, Instytut Humanistyczno-Pedagogiczny w Krzemieńcu (Ukraina), we wsparciu i przy współpracy z Katedrą Projektów Edukacyjnych i Artystycznych Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Jan Cybis
(1897-1972) malarz, pedagog, publicysta, czołowy reprezentant koloryzmu.Uczył się we wrocławskiej Akademii Sztuki i Przemysłu Artystycznego oraz w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni m.in. Józefa Mehoffera i Józefa Pankiewicza. Był jednym z założycieli Komitetu Paryskiego, grupy studentów, którzy pragnęli swoje studia artystyczne kontynuować w Paryżu. Od skrótu tej nazwy powstało określenie kapizm, tożsame z koloryzmem. Kapiści zakładali odejście od iluzjonistycznego naśladownictwa natury. Kompozycje przedmiotów dostarczać miały jedynie pretekstu uskuteczniania barwnych harmonii i efektów fakturowych.
Malarstwo Cybisa okresu studiów (początek lat 20.XX w.) przejawia oddziaływanie kubizmu i zainteresowań formistycznych. Po pobycie w Paryżu na jego malarstwo wpłynęła twórczości Cézanna i Bonnarda. Ze swej palety wyłączył tony ciemne. W powojennej twórczości Cybisa dominowały przedstawienia martwej natury, pejzażu oraz portretu. Bogata kolorystyka ustąpiła miejsca skromnej kompozycji barwnej opartej na zasadniczym tonie, który poddawany był różnym zabiegom kontrastowania jasnych i ciemnych tonów tworzących zróżnicowane walory. Po wojnie obok malarstwa w twórczości Cybisa zagościła również akwarela i rysunek.wstecz


Informacje wprowadził: , 2017-12-14
Ostatnia modyfikacja: , 2018-03-16


KALENDARZ

20
WRZ

XXV Bieg Uliczny poświęcony pamięci
gen. Stanisława Dąbka

26
WRZ

Sesja Rady Miejskiej

29
WRZ

Pogoń-Sokół
Gwiazda Wielkie Oczy
InspireHub - GIAP

Geoserwis Mapy


NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95
 

Hydrofornia

  +48 16 632 16 70
 
Oczyszczalnia Ścieków
+48 16 632 26 21
 
Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2017 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra