Lubaczów
szukaj
Środa, 20 września 2017r.

LS

Wiadomości

Miasto

Urząd

Informacja publiczna

Instytucje

Kultura, Oświata, Sport

x
Aktualności drukuj
KPRM: Premier powołał nowych wojewodów, TVP Rzeszów: Nowy wojewoda
30-11-2007 09:53

Premier Donald Tusk powołał 16 wojewodów. - Zostajecie państwo wojewodami nie tylko po to, by reprezentować skutecznie rząd RP w województwie, jesteście powołani także do wielkiego zadania, jakim jest reforma administracji właśnie na poziomie wojewódzkim – powiedział szef rządu.

Zdaniem premiera skuteczność reform administracyjnych będzie teraz zależała m.in. od determinacji wojewodów. Nawiązał tym samym do wcześniejszej deklaracji, jaką złożył podczas wygłaszania exposé w Sejmie. Premier zapowiedział wówczas, że jego gabinet zamierza przekazać część kompetencji wojewodów marszałkom województw.

Jak podkreślił premier podczas uroczystości wręczenia powołań wojewodom jednym z pierwszych zadań nowej administracji jest doprowadzenie do dalszej decentralizacji. - Chcemy, abyście pomogli nam wzmocnić zaufanie do samorządu terytorialnego – powiedział Donald Tusk.

Wojewodami zostali:

w województwie dolnośląskim Rafał Jurkowlaniec
w województwie kujawsko-pomorskim Rafał Bruski
w województwie lubelskim Genowefa Tokarska
w województwie lubuskim Helena Hatka
w województwie łódzkim Jolanta Chełmińska
w województwie małopolskim Jerzy Miller
w województwie mazowieckim Jacek Kozłowski
w województwie opolskim Ryszard Wilczyński
w województwie podkarpackim Mirosław Karapyta
w województwie podlaskim Maciej Żywno
w województwie pomorskim Roman Zaborowski
w województwie śląskim Zygmunt Łukaszczyk
w województwie świętokrzyskim Bożentyna Pałka-Koruba
w województwie warmińsko-mazurskim Marian Podziewski
w województwie wielkopolskim Piotr Florek
w województwie zachodniopomorskim Marcin Zydorowicz
***

Wojewodowie są reprezentantami rządu w regionie. Do ich najważniejszych zadań należy realizacja polityki rządu w województwach oraz nadzorowanie jednostek samorządu terytorialnego. Wojewodowie są również odpowiedzialni m.in. za zapewnienie porządku publicznego. Wojewodów powołuje i odwołuje premier na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji. Szczegółowy zakres obowiązków wykonywanych przez wojewodów określa ustawa z 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie.

www. kprm.gov.pl
............................................................................................................

TVP Rzeszów

Zgodnie z naszymi informacjami nowym przedstawicielem rządu w województwie podkarpackim został Mirosław Karapyta z PSL-u. Nauczyciel akademicki, radny sejmiku samorządowego, działacz ludowy. Ta nominacja to efekt koalicji PO z PSL-em po ostatnich wyborach parlamentarnych.

Mirosław Karapyta - nowy wojewoda.
Nowa Grobla koło Lubaczowa. Rodzinna wieś Mirosława Karapyty. Tu informacja o ważnej nominacji powinna dotrzeć najszybciej. Okazało się, że politycznie niezorientowanych w Nowej Grobli jest niewielu. W małej wsi ludzie znają się dobrze, a pytani o Karapytę odpowiadają - swój chłop. Sąsiedzi oceniają go jako dobrego gospodarza. Ale ten ludowiec od dawna robi przede wszystkim polityczną karierę.
Mieszkańcy Podkarpacia jeśli już to znają Mirosława Karapytę nie z roli gospodarza a byłego WICE-kuratora I WICE-marszałka Posada wojewody będzie najwyższą funkcją jaką dotychczas pełnił. Karapyta, nauczyciel z zawodu z tytułem doktora socjologii. Do tej pory to on egzaminował studentów, teraz sam będzie musiał zdać egzamin z rozwoju i promocji Podkarpacia i to nie teoretyczny. Gabinet wojewody dla ludowca Karapyty to element koalicyjnych układów które spowodują kolejne zmiany polityczne na wielu posadach w Urzędzie Wojewódzkim i podległych mu instytucjach.
Karapytę czeka jeszcze jedno bardzo ważne zadanie. Za jego pośrednictwem ludowcy będą chcieli wpływać na to, co dzieje się w Urzędzie Marszałkowskim. A dokładnie w jego pełnej euro kasie, którą wciąż będzie rządzić PiS.

BKlecz
źródło:  TVP Rzeszów
wstecz

23
WRZ

100. rocznica urodzin
śp. Kard. Władysława Rubina


24
WRZ

II Lubaczowski Festiwal Muzyki Kameralnej
i Organowej

27
WRZ

XL zwyczajna sesja
Rady Miejskiej

29
WRZ

Międzypaństwowy
Mecz Bokserski Kobiet
Polska - Ukraina

InspireHub - GIAP

Geoserwis Mapy


NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95
 

Hydrofornia

  +48 16 632 16 70
 
Oczyszczalnia Ścieków
+48 16 632 26 21
 
Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2015 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra