Lubaczów
szukaj
Środa, 20 września 2017r.

LS

Wiadomości

Miasto

Urząd

Informacja publiczna

Instytucje

Kultura, Oświata, Sport

x
Aktualności drukuj
Maraton Pisania Listów Amnesty International w Lubaczowie
10-12-2014 08:06

W czwartek, 11 grudnia mieszkańcy Lubaczowa i okolic będą mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść do Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International.

Maraton Pisania Listów jest międzynarodowym wydarzeniem, którego idea narodziła się w Polsce w 2001 r., w warszawskiej grupie lokalnej. Dzięki Maratonowi dochodzi do upowszechniania wiedzy na temat wolności i praw człowieka. Akcja opiera się na założeniu, że poszanowanie praw człowieka jest wspólną sprawą całego społeczeństwa.
W tym roku Maraton odbędzie się po raz XV, a w Lubaczowie po raz pierwszy na tak dużą skalę będziemy ręcznie pisać listy w obronie konkretnych osób, których prawa zostały złamane.



Aktywistka Liu Ping z Chin, Daniel Quintero, uczestnik antyrządowych demonstracji w Wenezueli, Chelsea Manning ze Stanów Zjednoczonych, która przekazywała rządowe materiały niejawne serwisowi Wikileaks, to tylko niektóre z osób, którym będzie można pomóc podczas zbliżającego się Maratonu Pisania Listów Amnesty International.

"Nasze listy mają znaczenie, potrafią zmienić sytuację osób, w sprawie których je piszemy. Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie. Te listy są naprawdę skuteczne" – mówi Aleksandra Mańkowska, koordynatorka Maratonu Pisania Listów w Lubaczowie

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których można pisać w tym roku, znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl/maraton.

"Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w rekordowej liczbie ponad 400 miejsc w całej Polsce i w około 100 krajach na całym świecie. W Lubaczowie będziemy pisać w Zespole Szkół im. gen. Józefa Kustronia. Uroczyste rozpoczęcie Maratonu odbędzie się o godzinie 9:00 w małej sali gimnastycznej" – mówi zachęcając do uczestnictwa Aleksandra Mańkowska

Jak napisać taki list?
To bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Warto również skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana. Listy można pisać po polsku. Wówczas warto podkreślić jednak w treści listu nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.

Organizację Maratonu Pisania Listów w Lubaczowie wspiera Zespół Szkół im. gen. Józefa Kustronia, stowarzyszenie LCIS „Nasza Przyszłość” i Urząd Miejski w Lubaczowie.

Dodatkowe informacje:
Lokalny koordynator wydarzenia
Aleksandra Mańkowska
tel. kom. 609 844 681
e-mail oleksandramankowska@gmail.com
wstecz


Informacje wprowadził: , 2014-12-10
Ostatnia modyfikacja: , 2014-12-19







23
WRZ

100. rocznica urodzin
śp. Kard. Władysława Rubina


24
WRZ

II Lubaczowski Festiwal Muzyki Kameralnej
i Organowej

27
WRZ

XL zwyczajna sesja
Rady Miejskiej

29
WRZ

Międzypaństwowy
Mecz Bokserski Kobiet
Polska - Ukraina

InspireHub - GIAP

Geoserwis Mapy


NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95
 

Hydrofornia

  +48 16 632 16 70
 
Oczyszczalnia Ścieków
+48 16 632 26 21
 
Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787



realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2015 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra