Lubaczów
szukaj
Piątek, 6 sierpnia 2021r.

Invest in Lubaczow


Wiadomości

Miasto

Urząd

Instytucje

Kultura, Oświata, Sport

Ochrona Środowiska

Dostępność

x
Widok odrestaurowanej mogiły na Niwkach w Lubaczowie
Aktualności drukuj
30. rocznica pobytu Jana Pawła II w Lubaczowie
07-06-2021 10:04


Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii naszego regionu była wizyta papieża św. Jana Pawła II
w dniach 2-3 czerwca 1991 r. . W tym roku uczciliśmy 30. rocznicę pobytu Ojca Świętego na Ziemi Lubaczowskiej.

Św. Jan Paweł II był papieżem - pielgrzymem, w podróżach nie omijał Polski. W czasie prawie 26-letniego pontyfikatu odwiedził swoją ojczyznę dziewięć razy. Podczas czwartej pielgrzymki do rodzinnego kraju odwiedził Lubaczów. Wizyta ta miała swój doniosły tytuł „Dekalog”. Była przełomowa, zapadła na zawsze w pamięci lubaczowian. Karol Wojtyła nasze miasto wprowadził na karty historii i rozsławił w świecie. Lubaczów dołączył do grona miast papieskich.

Ojciec Święty do Lubaczowa przybył 2 czerwca 1991 r. w godzinach wieczornych. Pierwsze kroki skierował do prokatedry. Tam, przed kopią cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej, spędził chwilę na modlitwie. Podczas swojej wizyty przypomniał tradycje Kościoła na naszych terenach oraz wspomniał śp. kardynała Władysława Rubina, którego ciało spoczywa w krypcie lubaczowskiej prokatedry. Kolejnego dnia, 3 czerwca Ojciec Święty odprawił mszę św. na stadionie. W modlitwie uczestniczyło ok. 200 tys. osób, w tym prawie 15 tys. wiernych obrządku rzymskokatolickiego i 7 tys. greckokatolickiego z Ukrainy. W homilii święty Jan Paweł II nawiązywał do trzeciego przykazania bożego „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”, mówił o macierzyńskiej opiece Najświętszej Maryi Panny nad narodem polskim. Apelował o zachowywanie w życiu podstawowej hierarchii wartości, to znaczy: „być” przed „mieć” i kierowanie się solidarnością.

W tym roku obchodziliśmy 30. rocznicę tych wydarzeń. Z tej okazji 2 czerwca, odprawiona została msza święta z bierzmowaniem pod przewodnictwem J.E. Ks. Biskupa Mariusza Leszczyńskiego. Po niej odbył się program słowno-muzyczny „Młodzi św. Janowi Pawłowi II”. Z kolei 3 czerwca, w Konkatedrze odprawiona została msza święta dziękczynna pod przewodnictwem J.E. Ks. Biskupa Mariana Rojka. Po zakończeniu mszy świętej obecni na modlitwie, wyruszyli w procesji prowadzonej ulicami miasta. Wierni ruszyli w kierunku kościoła pw. św. Karola Boromeusza, gdzie władze rządowe, samorządowe i delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Wiązanki złożono także pod obeliskiem przy stadionie miejskim. W imieniu wszystkich mieszkańców Lubaczowa i okolic kwiaty złożyli m.in. Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, Burmistrz Krzysztof Szpyt, Starosta Zenon Swatek oraz Wójt Wiesław Kapel.

Coroczne obchody Dni Papieskich przynoszą mieszkańcom wspomnienia zawiązane z św. Janem Pawłem II. W naszą pamięć wpisał się on jako człowiek, który przez swój światopogląd, postępowanie i wiarę dawał dobry przykład ludziom, zwłaszcza młodym.
wstecz


Informacje wprowadził: , 2021-06-07
Ostatnia modyfikacja: , 2021-06-07

InspireHub - GIAP

NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95

Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
+48 16 632 80 19
+48 606 369 234
realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2020 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra